När inköpsteam frågar "vad är priset på C11000 koppar?" det ärliga svaret är:det beror på vilken form du behöver. C11000 (Cu-ETP, electrolytic tough pitch) är världens mest omsatta industriella kopparkvalitet, men priset som din leverantör anger har tre distinkta lager - och bara ett av dem rör sig med LME-katodtickern. De andra två driver tyst klyftan mellan erbjudanden som ser identiska ut på papper.
Med LME 3-månaders kopparsättning vid14 378,5 dollar per tonden 4 september 2026 (upp med 15,2 % år-till-datum) och SHFE copper 2610 stänger kl.109 290 yuan per ton, det globala C11000-riktmärket har sällan varit mer synligt. Det som är mindre synligt är spridningen på $300–3000 $ som skiljer en valstrådsbeställning från en precisionskoppar-bandorder - och frågan varje inköpschef borde ställa sin leverantör idag.
Vad C11000 egentligen betyder
C11000 är beteckningen Unified Numbering System (UNS) för Elektrolytisk Tough Pitch-koppar (Cu-ETP), branschens baslinje för kommersiell koppar med hög-ledningsförmåga. Dess minsta kopparhalt är 99,90 %, med syrekontrollerat mellan ungefär 0,02 % och 0,04 %. Att syre är anledningen till att det kallas "tuff pitch" - det är den kvarvarande syrenivån som blir över efter elektrolytisk raffinering, och det ger metallen dess karakteristiska kombination av hög konduktivitet (~101% IACS) och god formbarhet.
C11000 motsvarar den kinesiska nationella standardkvalitetenT2(per GB/T 5231) och till EN-klassCu-ETP(enligt EN 1976). För inköpsteam som arbetar över gränserna är denna trippel-ekvivalens viktig: en ritning som kräver C11000, T2 eller Cu-ETP efterfrågar samma underliggande material, och fabrikens testcertifikat bör bekräfta samma kemi oavsett vilken etikett som används.
| Beteckningssystem | Betygskod | Min. Cu-innehåll | Syresortiment | Typisk IACS-ledningsförmåga |
|---|---|---|---|---|
| UNS (USA) | C11000 | 99.90% | 0.02–0.04% | ~101% |
| SV (Europa) | Cu-ETP (CW004A) | 99.90% | 0.02–0.04% | ~101% |
| GB/T (Kina) | T2 | 99.90% | ~0,06 % max | ~98–101% |
| JIS (Japan) | C1100 | 99.90% | 0.02–0.04% | ~101% |
Anmärkning om C11000 vs C12200: C12200 (DHP, deoxiderad hög-fosfor) är den alternativa kvalitet som anges när delen kommer att lödas eller exponeras för väte-innehållande atmosfärer vid förhöjd temperatur. C11000 är olämplig för dessa applikationer eftersom kvarvarande syre kan orsaka väteförsprödning eller blåsor i leden. Se till att din ritning anger rätt betyg för monteringsprocessen - ett utbyte i endera riktningen är en verklig teknisk risk.
Prissättningsformeln i tre-lager
Varje C11000 offert, oavsett leverantör eller destinationsmarknad, kan delas upp i samma tre lager. Att förstå dem är den enskilt mest användbara prissättningsförmågan som en kopparköpare kan utveckla.
Den universella C11000-prisformeln
Slutligt fakturapris= LME Grade A katodpris + regional premium + produkt-form konverteringspremie
Lager 1 är globalt och transparent. Lager 2 speglar lokalt utbud/efterfrågan. Lager 3 är där den största spridningen mellan konkurrerande citat lever - och där det finns mest förhandlingsrum.
Lager 1 - LME-katodriktmärket
London Metal Exchange publicerar dagligen officiella kontanter och 3-månaderspriser för elektrolytisk kopparkatod av klass A, den fysiska formen som alla andra C11000-produkter utgår från. Detta är det enda globala referenspriset som rör sig varje arbetsdag, och det är vad din leverantörs kontrakt nästan säkert hänvisar till. Från och med slutet av den 4 september 2026 låg LME 3{12}}månaderspriset på 14 378,5 USD per ton, med kontantpremien över 3 månader över 10 USD per ton – ett tecken på fysisk täthet på kort sikt.
Lager 2 - Den regionala premien
Katod kan inte användas direkt i de flesta applikationer; det måste tillverkas till valstråd, valsämne, stång eller platta innan någon dragning, valsning eller extrudering kan ske. Kostnaden för att få katod från ett lager till en tillverkare - inklusive frakt, försäkring, finansiering och eventuell lokal importavgift - är den regionala premien. I Asien citeras detta vanligtvis mot SHFE, med nuvarande plats #1 kopparkatodpremie på runt 200–380 yuan per ton (i genomsnitt ~290 yuan per ton den 4 september). I Europa och USA är den regionala premien högre och mer volatil, driven av logistik, tariffsystem och lagerlokalisering.
Lager 3 - Produkten-form konverteringspremie
Detta är den största, minst synliga och mest förhandlingsbara delen av priset. Att konvertera katod till färdig C11000-produkt kräver energi (vanligtvis naturgas eller elektriska induktionsugnar), arbete, slitage på verktyg, system för återvinning av skrot, kvalitetstestning och alltmer miljökontroll. Ju svårare produkten är att göra, desto högre premie. Diagrammet nedan visar vägledande marknadsintervall för september 2026 för de fem vanligaste C11000-produktformerna.

Indikativ konvertering-premium sträcker sig över LME Grade A-katod för fem C11000-produktformer. Premierna återspeglar ritning, rullning, temperament och toleranskomplexitet. Källa: industrimarknadsdata, september 2026.
Varför spridningen mellan formulär är viktig för dig
En köpare av 8 mm koppar valstråd och en köpare av precision 0,5 mm kopparband betalar båda för "C11000", men deras fakturor kan skilja sig med $2 500 per ton för samma underliggande metall. Tre faktorer driver det gapet.
Avkastningsförlust och skrotåtervinning. Valstråd är en enkel-varmvalsad-produkt med mycket högt utbyte (vanligtvis 98 %+). Precisionsremsa kallrullas-genom flera stativ till snäva toleranser, med avkastningsförluster vid varje kant-trimning och glödgningssteg. Fler bearbetningssteg innebär mer skrot tillbaka till smältverkstaden - och mer kostnad absorberas av grundmaterialet.
Temperatur- och hårdhetsspecifikation.För att uppnå C11000 H02 (halv-hård) kontra H04 (full-hård) kontra O60 (mjukglödgat) kräver olika kall-reduktionsscheman och mellanglödgning. Varje temperaturbrytare kostar energi och cykeltid och dyker upp i premien. En ritning som anger härdning efter hårdhetsintervall snarare än efter namn ger leverantören flexibilitet att välja den billigaste vägen.
Tolerans och ytfinish.En samlingsskena med ±0,5 mm tjocklekstolerans är en annan produkt än en kopplingslist med ±0,02 mm tolerans och spegelfinish. Snävare toleranser kräver frekventare valsinstallationer, mer in-linjemätning och högre avvisningsfrekvens.
September 2026 Ögonblicksbild av marknaden
| Indikator | Värde | Notera |
|---|---|---|
| LME 3-månaders koppar (stäng 4 september) | $14 378,5 / ton | +15.2% YTD |
| LME kontantpremie över 3 månader | ~$10/ton | Mild bakåtgång |
| SHFE koppar 2610 (stäng 4 september) | 109 290 yuan / ton | +0.16% på session |
| Spot #1 katod premium (Shanghai) | 200–380 yuan/ton | I genomsnitt ~290 yuan |
| LME globala lagerlager | ~234 175 ton | Indragna teckningsoptioner 51,5% |
| Spot koppar-koncentrat TC | runt -200 USD/dmt | Under historisk noll |
Dessa indikatorer driver lager 1 och lager 2 i C11000-formeln. Lager 3 ställs in oberoende av varje tillverkare, och det är där din förhandlingseffekt faktiskt sitter.
Vad varje C11000-citat borde berätta för dig
En professionell C11000 offert är mer än ett enda nummer per ton. Innan du undertecknar en inköpsorder, se till att din leverantör bekräftar följande i offerten och på bruksprovningscertifikatet.
UNS-beteckning(C11000), inte bara "ren koppar" eller "T2"
Tempereringskod(O60, H00, H01, H02, H04, etc.) enligt ASTM B601 eller motsvarande
LME referens- vilket LME-pris som används och vilket fixeringsdatum som gäller
Premiumkomponenter- regional premie och konverteringspremie specificerad, inte paketerad
Form, storlek och toleransenligt relevant ASTM / EN / GB-standard (till exempel ASTM B49 för valstråd, ASTM B280 för sömlösa rör, ASTM B36 för band)
Bruksprovningscertifikatbekräftar Cu-halt, syrehalt, ledningsförmåga och mekaniska egenskaper
Minsta orderkvantitetoch eventuella verktygs- eller installationstillägg för icke-standardstorlekar
Praktiska tips för C11000-upphandling på en hög-marknad
Lås LME-referensen, inte det absoluta priset.Ett kontrakt som fixar premien men flyter mot LME skyddar båda sidor från en{0}}sidig risk. Premien är där din verkliga relation med leverantören bor.
Matcha betyget med monteringsprocessen.C11000 är rätt för elektrisk samlingsskena, tråd, transformatorlindning och allmän plåt. Om din del ska lödas, svetsas i en reducerande atmosfär eller användas för kylslangar, fråga om C12200 (DHP) är den säkrare specifikationen.
Standardisera temperament över ritningar.Växling mellan H02 och H04 för samma del tvingar fram en separat produktionskörning. Genom att konsolidera temperamentskrav i hela din delfamilj kan du sänka konverterings-premiumkostnaderna med ensiffriga-procentsatser.
Se deadline för USA:s tullar den 30 september.USA:s koppartullar är fortfarande ett wild card. Om du skickar till Nordamerika, fråga din leverantör hur deras inköpsväg för C11000 ändras om en tariff tillkännages, och om de kan erbjuda tänte-lager eller tredje-landsalternativ för att bevara marginalen.
Validera MTC, inte bara priset.En C11000 av under- eller icke{1}}typ klarar visuell inspektion men misslyckas med konduktivitetstestning, ultraljudstestning eller service. Bruksprovningscertifikatet är det enda dokumentet som bevisar att du köper det du betalar för.
Vårt C11000-sortiment
Vi levererar C11000 (Cu-ETP / T2) i alla formulär som används av industriella köpare över hela världen. Varje produkt tillverkas enligt relevant ASTM-, EN- eller GB/T-standard och levereras med ett fullständigt testcertifikat. Aktuella standardspecifikationsområden sammanfattas nedan; icke-standardstorlekar och temperaturer är tillgängliga på begäran.
| Produktform | Standardstorlekar | Tempereringsintervall | Tillämpliga standarder |
|---|---|---|---|
| Kopparrör | OD 3–219 mm, vägg 0,3–10 mm | O60, H55, H80 | ASTM B88, B280, B111; EN 1057, EN 12449 |
| Kopparplåtar och -plåtar | Tjocklek 0,4–150 mm, bredd upp till 3 000 mm | O60, H00, H02, H04 | ASTM B152, B187; EN 1652 |
| Kopparstänger och stavar | Diameter 3–400 mm (rund, fyrkantig, hex) | O60, H02, H04 | ASTM B49, B133, B301; EN 12163 |
| Koppartrådar | Diameter 0,05–12 mm | Mjuk och hårt tecknad | ASTM Bl, B2, B3, B8; IEC 60228 |
| Kopparremsor & folier | Tjocklek 0,05–3,0 mm, bredd upp till 620 mm | O60, H00, H02, H04, H06 | ASTM B36, B152; EN 1652 |
| Värmeväxlarrör | OD 6–57 mm, vägg 0,4–4,0 mm | O60, H55 | ASTM B111, B359, B543; EN 12451 |
C11000 är också vår standardlagerlegering för allmänna el-, VVS- och tillverkningsapplikationer. För sammansättningar som kräver hårdlödning, för marin- eller avsaltningsservice, eller för högre-hållfasthetsfria-bearbetningsdelar, kan vi även leverera C12200 (DHP), C11000 med kontrollerade-silvervarianter och relaterade C14500-, C18150- och C46400-klasser på begäran.
Begär en C11000 offert
Skicka oss din ritning, specifikation och målkvantitet. Vi kommer att returnera en fullständigt specificerad offert som visar LME-referens, regional premie och konverteringspremie separat, med MTC-bekräftelse.




