ASTM B111 C61400 kopparrör, som ett högt - Performance Copper - baserat material, visar en bred appliceringspotential i olika fält tack vare dess utmärkta korrosionsbeständighet, hög styrka och god bearbetbarhet.
Omfattande egenskaper hos ASTM B111 C61400 kopparrör
De omfattande egenskaperna för C61400 kopparlegering, som omfattar mekaniska, fysiska och kemiska egenskaper, erbjuder breda tillämpningsutsikter inom många områden.
1. ** Mekaniska egenskaper **:C61400 kopparlegering har hög styrka och god seghet, som kan motstå betydande belastningar och effekter. Dess draghållfasthet större än eller lika med 550 MPa, ger styrka större än eller lika med 275 MPa, och förlängning större än eller lika med 30% säkerställer utmärkt prestanda i hög - stressmiljöer. Vidare uppvisar legeringen utmärkt friktionsminskning och slitmotstånd, vilket gör den lämplig för tillverkning av slitage - resistenta delar och hög - stresskomponenter.
2. Fysiska egenskaper:C61400 kopparlegering uppvisar utmärkt termisk och elektrisk konduktivitet, vilket gör den lämplig för applikationer som kräver utmärkt värmeavledning, såsom kylflänsar och elektriska applikationer, såsom ledande kontakter. Medan dess konduktivitet är något lägre än för ren koppar, når den fortfarande cirka 60% av den internationella kopparstandarden (IACS), vilket gör den konkurrenskraftig inom elektroteknik.
3. Kemiska egenskaper:C61400 kopparlegering uppvisar utmärkt resistens mot en mängd frätande miljöer, särskilt i marina och fuktiga miljöer, där tillsats av aluminium effektivt hämmar oxidation och korrosion. Legeringen uppvisar hög korrosionsbeständighet i luft, sötvatten, havsvatten och vissa syror, vilket gör det till ett populärt val för korrosion - resistenta material.




Applikationsutsikter för C61400 kopparlegering
På grund av dess utmärkta egenskaper har C61400 kopparlegering breda tillämpningsutsikter inom marina, kemiska, mekaniska och elektriska fält.
1. Marinteknik:På grund av dess utmärkta motstånd mot havsvattenkorrosion används C61400 kopparlegering ofta vid tillverkning av nyckelkomponenter i marinutrustning, såsom lager, bussningar och växlar. Dessa komponenter är föremål för lång - terminskorrosion i marina miljöer, men den höga korrosionsmotståndet för C61400 kopparlegering gör det möjligt för dem att upprätthålla utmärkt prestanda, vilket minskar frekvensen för underhåll och ersättning.
2. Kemisk utrustning:I kemiska behållare, ventiler och rörsystem säkerställer C61400 kopparlegering, tack vare dess utmärkta slitage och erosionsmotstånd, lång -, stabil drift av utrustning i hårda miljöer. Denna legerings korrosionsbeständighet mot ett brett spektrum av kemiska medier säkerställer tillförlitligheten och säkerheten för kemisk utrustning.
3. Maskiner:I maskinindustrin används C61400 kopparlegering för att tillverka höga - styrka, slitage - resistenta delar och hög - stresskomponenter, såsom pumpkroppar och impeller. Dessa komponenter tål betydande belastningar och friktion under drift, och den höga styrkan och slitmotståndet för C61400 kopparlegering gör det möjligt för dem att upprätthålla utmärkta prestanda, vilket förlänger utrustningens livslängd.
4. Elektroteknik:C61400 kopparlegering är lämplig för ledande kontakter och kontaktmaterial. Dess höga konduktivitet och utmärkta slitmotstånd säkerställer stabil strömledning och en lång livslängd för utrustningen. Inom elektroteknik är stabil strömledning avgörande för korrekt funktion av utrustning och de utmärkta egenskaperna för C61400 kopparlegering gör det till ett idealiskt val för elektriska anslutningsmaterial.
Gnee kan tillhandahålla C61400 kopparmaterial i följande former:
C61400 kopparstång
| Punkt | Mässingsstång, mässingsrundbar, mässingsstång, etc. |
| Standard | GB/T 4423-2007, JIS H3250-2006, EN12163-98, JIS H3250, ASTM B150M-03, ASTM B98M-03, ASTM B151M-05, etc. |
| Material | C21000,C22000,C23000,C24000,C26000,C27000, C27400,C28000,C2100,C2200,C2300,C2400,C2600, C2680, C2729, C2800, C4641, CZ101, CZ102, CZ103, CZ106, CZ107, CZ109, CUZN5, CUZN10, CUZN15, CUZN20, CUZN30, CUZN35, CUZN40, H96, H90, H85, H70, H68, H65, H62, H59, CC3300, C33200, C37000, C44300, C44400, C44500,C31600,C36000,C60800,C63020,C65500, C68700,C70400,C70620,C71000,C71500,C71520, C71640,C72200,C61400,C62300,C63000,C64200, C65100,C66100, |
| Form | Rund, platt, fyrkantig, hexagonal, rektangulär, etc. |
| Diameter | 1mm-800mm, etc. |
| Längd | 1 m, 2 m, 5,8 m, 6 m, etc. |
| Moq | 500 kg |
| Prisperiod | CFR, CIF, FOB, EXW, etc. |
| Betalningstid | L/C, T/T, D/P, etc. |
| Exportera till | Spanien, USA, Ukraina, Polen, Tyskland, Bahrain, Iran, Indien, Indonesien, Mexiko, Oman, Dubai, Thailand, Filippinerna, Colombia, Österrike, Malaysia, Singapore, Pakistan, Kuwait, Sydkorea, Libyen, etc. |
C61400 kopparrör
| Punkt | Kopparrör, kopparrör, mässingsrör, mässingsrör, bronsrör, bronsrör |
| Typ | rak kopparrör, pannkakans kopparrör, kapillär kopparrör |
| Standard | GB/T1527-2006, JIS H3300-2006, ASTM B75M, ASTMB42, ASTM B111, ASTMB395, ASTM B359, ASTM B188, ASTM B698, ASTM B640, etc. |
| Material | C10100, C10200, C10300, C10400, C10500, C10700, C10800, C10910, C10920, C10930, C11000, C11300, C11400, C11500, C11600, C12000, C12200, C12300, C12500, C14200, C14420, C14500, C14510, C14520, C14530, C17200, C19200, C21000, C23000, C26000, C27000, C27400, C28000, C33000, C33200, C37000, C44300, C44400, C44500, C60800, C63020, C65500, C68700, C70400, C70620, C71000, C71500, C71520, C71640, C72200, etc. |
| Form | Runda, fyrkantiga, rektangulära, ovala, halva - runda |
| Utomhusdiameter | 2-914mm |
| Väggtjocklek | 0,2-120 mm |
| Längd | 1 m, 2 m, 3 m, 6 m eller efter behov |
| Hårdhet | 1/16 hårt, 1/8 hårt, 3/8 hårt, 1/4 hårt, 1/2Hard, full hård, mjuk ,. |
| Yta | Mill, polerad, ljus, oljad, hårlinje, borste, spegel, sandblåsning eller efter behov |
| Prisperiod | Ex - arbete, FOB, CNF, CFR, CIF, FCA, DDP, DDU, etc. |
| Betalningstid | TT, D/P, L/C, Western Union, etc. |
| Exportera till | Singapore, Indonesien, Ukraina, Korea, Thailand, Viet Nam, Saudiarabien, Brasilien, Spanien, Kanada, USA, Egypten, Iran, Indien, Kuwait, Dubai, Oman, Kuwait, Peru, Mexiko, Irak, Ryssland, Malaysia, etc. |
C61400 kopparplatta och remsa
|
Punkt |
Kopparplatta, kopparark, mässingsplatta, mässingsark, bronsplatta, bronsark |
|
Standard |
JIS H3250-2006, ASTM B152M, GB/T2040-2008, ASTM B36, ASTM B194, ASTM B888, ASTM B19, |
|
Material |
C21000,C22000,C22600,C23000,C24000,C26000,C26130,C26800,C27000,C27200,C27400, |
|
Tjocklek |
0,1-120 mm |
|
Bredd |
2-2500mm |
|
Längd |
1 m, 2 m, 3 m, 6 m eller efter behov |
|
Yta |
Mill, polerad, ljus, spegel, hårlinje, borste, rutig, antik, sandblast, etc. |
|
Prisperiod |
Ex - Work, FOB, CNF, CFR, CIF, FCA, DDP, DDU, etc. |
|
Betalning |
TT, L/C, D/P, Western Union, etc. |
|
Exportera till |
Irland, Singapore, Indonesien, Ukraina, Saudiarabien, Spanien, Kanada, USA, Brasilien, Thailand, Vietnam, |
|
Paket |
Standard exportpaket, kostym för alla typer av transport eller efter behov. |
|
Behållare |
20ft GP: 5898mm (längd) x2352mm (bredd) x2393mm (hög) |
|
Ansökan |
Mässingsplatta har ett högt korrosionsmotstånd och har god plasticitet, i luften lätt till kall och het |
C61400 koppartråd
| Produktnamn | Koppar/mässing/bronslegeringsledning |
| Material | C10100,C10200,C10300,C10400,C10500,C10700,C10800,C10910,C10920,C10930, |
| C11000,C11300,C11400,C11500,C11600,C12000,C12200,C12300,C12500,C14200, | |
| C14420,C14500,C14510,C14520,C14530,C17200,C19200,C21000,C23000,C26000, | |
| C27000,C27400,C28000,C33000,C33200,C37000,C44300,C44400,C44500,C60800, | |
| C63000,C65500,C68700,C70400,C70600,C70620,C71000,C71500,C71520,C71640, C72200,C86300,C83600,C95400,C95500,C95800, | |
| H59,62, H65, H68, H70, H80, H85, H90, H96, T1, T2, T3, TU1, TU0, TU2, TP1, TP2, TAG0.1, etc. | |
| Form | Runda, fyrkantiga, rektangulära, ovala, halva - runda |
| Diameter | 8-2000 mm eller anpassad |
| Tjocklek | 0,3-2mm 3-200mm blyfri |
| Längd | 1-6METER eller anpassad |
| Hårdhet | 1/4 hårt, 1/2Hard, full hård, mjuk osv. |
| Yta | MILL, polerad, film - belagd, etc. |
| Prisperiod | Ex - Work, FOB, CNF, CFR, CIF, FCA, DDP, DDU, etc. |
| Betalningstid | TT, L/C, etc. |
| Paket | Standard exportpaket eller efter behov. |
| Ansökan | Mässingsstänger är allmänt USDE i luftkonditioneringsapparater, kylskåp, eklektrik på grund av dess mycket korrosion - resistent.Det kan också användas i structrala delar |
Varför välja oss

Professionell kopparrörsleverantör
Företaget har ett kluster av ledande produktionslinjer för kopparbehandling i Kina, inklusive:
Tyska importerade Precision Copper Tube Production Line (årlig produktion på 30 000 ton)
Japansk teknik kopparfolie rullande linje (tunnaste upp till 6μm)
Helt automatisk kopparstång kontinuerlig extruderingslinje
Intelligent kopparblad och remsansbehandlingsenhet
Digitaliserad kontroll och hantering av hela produktionsprocessen realiseras genom MES -systemet, och produkternas dimensionella noggrannhet kan nå ± 0,01 mm.
Kontakta oss idag för ett citat:sales@gneesteel.com
Förpackning och frakt
Gnee erbjuder professionell förpackning för exporterade kopparrör. Först applicerar vi anti - rostolja och plastfilm för att förhindra oxidation. Sedan bandar vi säkert med stålband och lägger till hörnskydd. Slutligen placerar vi rören på träpallar och förstärker dem med järn eller trälådor, vilket säkerställer att de är fukt - bevis och påverkan - resistenta under havstransport, samtidigt som man underlättar lätt belastning och lossning. Alla förpackningar uppfyller exportstandarder.





Kundbesök










Gnee deltog i utställningen





