Koppar - belagd Bundy -rör är en typ av slang som består av ett stålrör med en kopparbeläggning applicerad på dess yttre yta. Själva Bundy -röret är vanligtvis tillverkat av låg - kolstål, vilket ger styrka och hållbarhet. Kopparbeläggningen appliceras genom en process som kallas elektroplätering, där ett lager koppar avsätts på den yttre ytan på stålröret.
Kopparbeläggningen på Bundy Tube serverar flera syften:
Korrosionsbeständighet: Kopparbeläggningen ger utmärkt motstånd mot korrosion och skyddar det underliggande stålröret från rost och andra former av nedbrytning. Detta gör koppar - belagd Bundy Tube lämpligt för applikationer där slangen kommer i kontakt med fukt, vätskor eller andra frätande ämnen.
Värmeöverföring: Koppar är en mycket ledande metall när det gäller värme, och kopparbeläggningen på Bundy Tube förbättrar rörets värmeöverföringskapacitet. Detta gör det användbart i applikationer där effektiv värmeväxling krävs, till exempel vid kylning och luftkonditioneringssystem.
Elektrisk konduktivitet: Koppar är också en utmärkt elektricitetsledare. Även om det primära syftet med koppar - belagd bundy -rör inte är elektrisk ledning, kan kopparbeläggningen ge vissa elektriska ledningsfördelar i vissa applikationer.
Koppar - belagt Bundy Tube används vanligtvis i bil-, kyl-, luftkonditionerings- och VVS -industrier på grund av dess korrosionsbeständighet, värmeöverföringseffektivitet och hållbarhet. Det erbjuder en kostnad - Effektivt alternativ till helt kopparrör samtidigt som de fortfarande tillhandahåller de önskade egenskaperna som krävs för olika applikationer.
Fysiska prestationsparametrar
| Dragstyrka | Större än eller lika med 180MPA |
| Avkastningsstyrka | Större än eller lika med 290MPA |
| Förläggningsgrad | Större än eller lika med 25% |
| HR30T | Mindre än eller lika med 68 |
| Innerlig renlighet | Mindre än eller lika med 0,16 g/suqare -mätare |
Storlek och tolerans
| Yttre diameter (φ) |
Diameter tolerans (mm) |
Väggtjocklek (mm) | Väggtjocklek tolerans (mm) | Tryckmotstånd (MPA) | Sprängtryck (MPA) |
| 4.76(3/16″) | ±0.05 |
0.7 |
+0.05/-0.08 | 41.2 | 110 |
| 6 | ±0.08 | ±0.08 | 32.7 | 85 | |
| 6.35(1/4″) | ±0.08 | ±0.08 | 30.9 | 78 | |
| 8(5/16″) | ±0.1 | ±0.08 | 24.5 | 67.5 | |
| 9.52(3/8″) | ±0.1 | ±0.08 | 20.6 | 57 | |
| 10 | ±0.1 | ±0.08 | 19.6 | 55 | |
| 12 | ±0.1 | ±0.08 | 16.3 | 32 | |
| 10 | ±0.1 |
1 |
±0.08 | 28 | 65 |
| 12 | ±0.1 | ±0.08 | 23.3 | 56 |
Ansökningar
Bilindustri
Kylning och luftkonditioneringssystem
VVS och vattenfördelning
Industrianvändning
Soltermiska system
Medicinsk och laboratorieutrustning




Kopparprodukter som Gnee kan tillhandahålla
| Produktnamn | Kopparrör |
| Standard | ASTM, JIS, DIN, GB, AISI, DIN, EN |
| Material | T1, T2, T3, C21000, C22000, C22600, C23000, C24000, C26000, C26130, C26800, C27000, C27200, C46500, C51000, C52100, C53400, C61300, C61400, C63000, C63800, C65100, C65500, H63, H65, H68, H70, H80, H85, H90, H96. |
| Renhet | 99.9% |
| Teknik | Kallt ritad, varm rullad, kall rullad och andra. |
| Sidoform | Runda, fyrkantiga, rektangulära, ect |
| Ytterdiameter | 6.35-406mm eller anpassningsbar |
| Tjocklek | 0,5-80 mm eller anpassningsbar |
| Längd | 1-12 m eller anpassningsbar |
| Ytbehandling | Beläggning, oxidation, beläggning, polering, etc. |
| Typ | Sömlös, svetsad |
| Ursprung | Porslin |
| Leveranstid | 7-15 dagar, beroende på situationen och kvantiteten |
| Prisvillkor | Exw, FOB, CIF, CRF, CNF eller andra |
| Lasthamn | Någon hamn i Kina |
| Betalningstid | TT, LC, Cash, PayPal, DP, DA, Western Union eller andra. |
| Ansökan | 1. Byggnadsindustri2. Mekanisk produktion, energiuttag3. Hemapparatindustri, kylindustri, transportindustri, hemdekoration och badrum4. Kommunikationsteknologi, infrastruktur, kommunalt rörledningsnätverk etc. |
| Förpackning | Bunt, PVC -väska, nylonbälte, kabelband, standard exportsjö -paket eller som Reque |
| Bearbetningsservic | Böjning, svetsning, decoiling, stansning, skärning och andra |
| Tolerans | ±1% |
|
Standard |
ASTMB152, B187, B133, B301, B196, B441, B465, Jish3250-2006, |
|
Material |
C10100,C10200,C10300,C10400,C10500,C10700,C10800,C10910,C10920, |
|
Diameter |
3mm ~ 800mm |
|
Längd |
1,0 m 5,8 m, 6 m eller efter behov |
|
Exportera till |
Singapore, Indien, Polen, Indonesien, Ukraina, Spanien, Korea, Thailand, Kanada, USA, |
|
Behållarstorlek |
20ft GP: 5898mm (längd) x2352mm (bredd) x2393mm (hög) |
|
Prisperiod |
Ex - arbete, FOB, CFR, CIF, etc. |
|
Ansökan |
Kopparbar används ofta inom båtbyggnad, krigsindustri, bilindustri och kommunikation |
|
Paket |
Standard Export Seaorthy Package, kostym för alla typer av transport eller efter behov. |
|
Kontakta |
Om du har några frågor kan du kontakta mig. |
|
Produktnamn |
Kopparremsa / kopparband / kopparspol |
|
Form |
remsa, band, band, spole, rull |
|
Standard |
ASTM, ISO, JIS, DIN, GB, EN |
|
Kvalitet |
ASTM: C10100, C10200, C10300, C10400, C10500, C10700, C10800, C10910, C10920, |
|
Moq |
300 kg |
|
Humör |
1/4 hårt, 1/2Hard, full hård, mjuk, etc. |
|
Yta |
Millfinish, polerad, anodisering, borstning, sandblästring, pulverbeläggning osv. |
|
Betalningsvillkor |
T/T, L/C, Western Union, PayPal |
|
Prisvillkor |
CIF, CFR, FOB, CIF, EXW, CNF |
|
Bredd |
0,1-1500 mm eller anpassad |
|
Tjocklek |
0,1-50 mm eller anpassad |
|
Paket |
Standard Export Seaworthy Package eller efter behov. |
|
Leveranstid |
Cirka 7 ~ 10 arbetsdagar efter mottagen insättning |
|
Ansökan |
1) Ytterligare framställning av redskap. |
|
Produktnamn |
Koppartråd |
|
Typ |
Isolerad |
|
Betalningstid |
TT/handelsförsäkring/kreditkort |
|
Leveranstid |
7-30 dagar (beror på mängden) |
|
Fraktvillkor |
FOB CIF DDP EXW |
|
Termisk klass |
130/155/180/200/220 C |
|
Diameter |
0,04 mm-6,0 mm |
|
Emaljerad typ |
Polyester/polyuretan/polyesterimid/polyamid - imide |
|
Ansökan |
Motor Transformer -fläkthögtalare |
|
Konduktörinnehåll |
99% |
Koppar CNC bearbetade delar
|
Produktnamn |
Koppartråd |
|
Typ |
Isolerad |
|
Betalningstid |
TT/handelsförsäkring/kreditkort |
|
Leveranstid |
7-30 dagar (beror på mängden) |
|
Fraktvillkor |
FOB CIF DDP EXW |
|
Termisk klass |
130/155/180/200/220 C |
|
Diameter |
0,04 mm-6,0 mm |
|
Emaljerad typ |
Polyester/polyuretan/polyesterimid/polyamid - imide |
|
Ansökan |
Motor Transformer -fläkthögtalare |
|
Konduktörinnehåll |
99% |

Om oss
Grundades 2008 och specialiserar oss på att exportera premium kopparprodukter. Våra tillverkning utnyttjar kontinuerliga gjutlinjer och precisionsteckningsmaskiner. Rigorös kvalitetskontroll, inklusive Eddy Current Testing och spektrometeranalys, garanterar överlägsen prestanda för våra kopparrör och spolar för globala applikationer.
Om du behöver hjälp, vänligen kontakta oss omedelbart!
E -postadress:sales@gneemetal.com
Kvadratmeter byggda
Företagsanställda
Samarbetspartner
Års erfarenhet




