C60800 aluminiumbronsmaterial pdf
ASTM B111 C60800 Tjock - vägg kopparrörär en aluminium - bronslegering med utmärkt styrka, slitmotstånd och korrosionsmotstånd, vilket gör den allmänt använd i olika industriella tillämpningar.
Materialegenskaper hos ASTM B111 C60800 HOLLOGER KOPPRIK
Kemisk sammansättning:
- Koppar (Cu) + silver (AG): större än eller lika med 93,0%
- Aluminium (AL): 5,0%-6,5%
- järn (Fe): mindre än eller lika med 0,10%
- bly (PB): mindre än eller lika med 0,10%
- Arsenic (AS): 0,02%-0,35%
- kisel (SI): mindre än eller lika med 0,10%.
- ** Fysiska egenskaper **:
- Densitet: 8.17 g/cm³.
- Smältpunkt: 1050-1065 grad.
Mekaniska egenskaper:
Draghållfasthet: större än eller lika med 415 MPa.
Avkastningsstyrka: större än eller lika med 185 MPa.
Förlängning: 55%.
Hårdhet (Rockwell F): 77.
Korrosionsmotstånd:
C60800 aluminiumbrons har utmärkt korrosionsbeständighet, särskilt i luft, sötvatten, havsvatten och vissa sura miljöer.
Bearbetningsteknologi för ASTM B111 C60800 kopparvattenrör
Kallt arbete:C60800 aluminiumbrons har utmärkta kalla arbetsegenskaper och är lämplig för tillverkningskomponenter som kräver hög precision och hög styrka.
Het arbetande:Varma arbetsegenskaper är acceptabla, men noggrann kontroll av bearbetningstemperaturen krävs.
Svetsning:Elektrisk och gassvetsning är möjlig, men blylödning är svårt.
Tillämpningar av ASTM B111 C60800 Tunn vägg kopparrör
- ** Marinteknik **:Används vid tillverkning av fartygs propeller, pumpar, ventiler och andra komponenter.
- ** Maskinstillverkning **:Används vid tillverkning av växlar, lager och andra höga - lastkomponenter.
- ** Kemisk utrustning **:Lämplig för tillverkning av kondensatorer, förångare och värmeväxlare.
- ** Power Industry **:På grund av dess utmärkta elektriska konduktivitet används den ofta i elektriska kontakter och switchgear.
C60800 aluminiumbrons är ett vanligt material för tillverkning av hög - styrka, korrosion - resistenta komponenter på grund av dess utmärkta styrka, slitbeständighet och korrosionsmotstånd. Polerade fyrkantiga plattor på C60800 är särskilt lämpliga för applikationer som kräver hög ytkvalitet och bearbetningsnoggrannhet.




C60800 produktformulär som tillhandahålls av Gnee
C60800 aluminiumbronsplatta/ark
| Punkt | Kopparplatta, kopparark, handgjord kopparplatta, koppar ljusplatta |
| Material | TU2, C10200, T2, M1, TP1, C1201T, C1200, TP2, C1220T, C12200, C14200, C19200,C19400,C2300,H59,H62,C2800,C44300,C44400,C44500, C60800, C61400, C65100, C65500, C68700, C70400, C70600, C71000, etc. |
|
Material |
Mässing: C21000, C22000, C22600, C23000, C24000, C26000, C26130, C26800, C27000, C27200, C27400, C28000, etc. |
|
Bly mässing: C31400, C31600, C32000, C33000, C33200, C33500, C34000, C34200, C34500, C35000, C35300, C35600, C36000, C36500, C37000, C37700, C38000, C38500, etc. |
|
|
Tin mässing: C40500, C40800, C41100, C42200, C44400, C48200, C46400, C46200, etc. |
|
|
Aluminiumbrons: C60800, C62300, C62400, C63000, C63200, C64200, etc. |
|
|
Nickel koppar: C71000, C71500, C70400, C70600, C70250, C70260, C71520, C72200, C74500, C75200, C77400, etc. |
|
|
Fosforbrons: C50500, C51100, C52100, C51980, etc. |
|
| Standard | GB/T5231-2001.GB/T1527-2006.JISH3100-2006, Jish3250-2006, Jish3300-2006, ASTMB152M-06, ASTMB187, ASTMB75M-02, ASTMB42-02, etc. |
| Tjocklek | 0,1 mm ~ 200 mm |
| Bredd | 10mm ~ 2500mm |
| Kummin) | 99.9% |
| Längd | 10mm ~ 12000mm, eller som runda |
| Yta | Mill, polerad, ljus, hårlinje, borste, rutig, spegel, borste, antik, sandblast, etsning |
| Förpackningsuppgifter | Standard Export Seaorthy Package, kostym för alla typer av transport eller efter behov. |
| Betalningsvillkor | TT, L/C, Western Union |
| Prisperiod | Ex - arbete, fob, cfr, cnf, cif |
| Transport | 15-20 dagar efter mottagandet av utbetalningen |
| Mtc | Mill Test Certificate levereras med leverans, tredje delinspektion är acceptabel |
| Certifikat | ISO, SGS och tredje delkontroll. |
| Behållare Storlek |
20ft GP: 5898mm (längd) x2352mm (bredd) x2393mm (hög) 40ft GP: 12032mm (längd) x2352mm (bredd) x2393mm (hög) 40ft HC: 12032mm (Lengh) x2352mm (bredd) x2698mm (hög) |
C60800 aluminiumbronstång
| Produktnamn | Röd koppar/kopparstång/stång |
| Kvalitet | T1, T2, C10100, C10200, C10300, C10400, C10500, C10700, C10800, C10910, C10920, TP1, TP2, C10930, C11000, C11300, C11400, C11500, C11600, C12000, C12200, C12300, TU1, TU2, C12500, C14200,C14420,C14500,C14510,C14520,C14530,C17200,C19200,C21000,C23000,C26000, C27000,C27400,C28000,C33000,C33200,C37000,C44300,C44400,C44500,C60800,C63020 C65500, C68700, C70400, C70600, C70620, C71000, C71500, C71520, C71640, C72200, etc. |
| Form | Rund, fyrkantig, rektangulär, platt, etc. |
Specifikationer |
Diameter: 2mm ~ 800mm -omgång |
| Längd: 3 m, 5,8 m, 6 m, 11,8 m, 12 m eller efter behov. | |
| Materiel |
Ren koppar, silver koppar, mässing, tennbrons, zink vit koppar, oxgenfri koppar, beryliiumbrons, aluminiumbrons, krom zirkonium koppar |
| Hårdhet | 1/16 hårt, 1/8 hårt, 3/8 hårt, 1/4 hårt, 1/2Hard, full hård, mjuk, etc. |
| Yta | Kvarn, polerad, ljus, oljad, hårlinje, borste, spegel, sandblåsning eller efter behov. |
| Paket | Med trälåda och sjövärdig exportpaket |
| Leveranstid | 7 ~ 15 arbetsdagar |
C60800 aluminiumbronsrör
|
Material |
T1,T2,C10100,C10200,C10300,C10400,C10500,C10700,C10800, C10910, C10920, TP1, TP2, C10930, C11000, C11300, C11400, C11500, C11600, C12000, C12200, C12300, TU1, TU2, C12500, C14200, C14420, C14500,C14510,C14520,C14530,C17200,C19200,C21000,C23000, C26000,C27000,C27400,C28000,C33000,C33200,C37000,C44300, C44400,C44500,C60800,C63020,C65500,C68700,C70400,C70600, C70620, C71000, C71500, C71520, C71640, C72200, etc. |
| Form | Rund, fyrkantig, rektangulär, etc. |
|
Specifikationer |
Väggtjocklek: 0,2 mm ~ 120 mm-omgång |
| Utanför diameter: 2mm ~ 910mm-Round | |
|
Väggtjocklek: 0,2 mm ~ 120 mm-kvadrat |
|
|
Storlek: 2mm*2mm ~ 1016mm*1016mm-kvadrat |
|
| Väggtjocklek: 0,2 mm ~ 910 mm-rektangulär | |
| Storlek: 2mm*4mm ~ 1016mm*1219mm-rektangulär | |
|
Längd |
3 m, 5,8 m, 6 m, 11,8 m, 12 m eller efter behov. |
|
Hårdhet |
1/16 hårt, 1/8 hårt, 3/8 hårt, 1/4 hårt, 1/2Hard, full hård, mjuk, etc. |
|
Yta |
Kvarn, polerad, ljus, oljad, hårlinje, borste, spegel, sandblåsning eller efter behov. |
C60800 aluminiumbronstråd
| Produktnamn | Koppar/mässing/bronslegeringsledning |
| Material | C10100,C10200,C10300,C10400,C10500,C10700,C10800,C10910,C10920,C10930, |
| C11000,C11300,C11400,C11500,C11600,C12000,C12200,C12300,C12500,C14200, | |
| C14420,C14500,C14510,C14520,C14530,C17200,C19200,C21000,C23000,C26000, | |
| C27000,C27400,C28000,C33000,C33200,C37000,C44300,C44400,C44500,C60800, | |
| C63000,C65500,C68700,C70400,C70600,C70620,C71000,C71500,C71520,C71640, C72200,C86300,C83600,C95400,C95500,C95800, | |
| H59,62, H65, H68, H70, H80, H85, H90, H96, T1, T2, T3, TU1, TU0, TU2, TP1, TP2, TAG0.1, etc. | |
| Form | Runda, fyrkantiga, rektangulära, ovala, halva - runda |
| Diameter | 8-2000 mm eller anpassad |
| Tjocklek | 0,3-2mm 3-200mm blyfri |
| Längd | 1-6METER eller anpassad |
| Hårdhet | 1/4 hårt, 1/2Hard, full hård, mjuk osv. |
| Yta | MILL, polerad, film - belagd, etc. |
| Prisperiod | Ex - arbete, FOB, CNF, CFR, CIF, FCA, DDP, DDU, etc. |
| Betalningstid | TT, L/C, etc. |
| Paket | Standard exportpaket eller efter behov. |
| Ansökan | Mässingsstänger är allmänt USDE i luftkonditioneringsapparater, kylskåp, eklektrik på grund av dess mycket korrosion - resistent.Det kan också användas i structrala delar |
Gnee andra populära varumärken
| Legering uns | Applikationsscenarier |
|---|---|
| C10100 / C10200 | Hög - Frekvens elektroniska vågledare, vakuumelektronanordningar, kritiska halvledarkomponenter. |
| C11000 | Elektriska ledningar, samlingar, transformatorer, allmänna elektriska komponenter, värmeväxlare. |
| C12000 | VVS -rör, värmeväxlare, VVS -slang, fordonsvattenlinjer, svetsade tryckkärl. |
| C12200 | VVS -beslag, kylrör, bränslegaslinjer, dricksvattensystem, takblinkning. |
| C23000 | Marin hårdvara, kondensor och värmeväxlare, arkitektonisk trim, korrosion - resistenta fästelement. |
| C28000 | Arkitektoniska bultar, muttrar, marin hårdvara, kondensorplattor, ventilstammar, heta smidda delar. |
| C68700 | Kondensor- och värmeväxlare rör i kraftverk, avsaltningsanläggningar och marina applikationer. |
| C70600 | Marina rörsystem, fartygsskrov, offshore -plattformsrör, kondensatorer, avsaltningsanläggningsutrustning. |
| C68700 | Kondensor- och värmeväxlare rör i kraftverk, avsaltningsanläggningar och marina applikationer. |
Varför välja oss

Professionell kopparrörsleverantör
Företaget har ett kluster av ledande produktionslinjer för kopparbehandling i Kina, inklusive:
Tyska importerade Precision Copper Tube Production Line (årlig produktion på 30 000 ton)
Japansk teknik kopparfolie rullande linje (tunnaste upp till 6μm)
Helt automatisk kopparstång kontinuerlig extruderingslinje
Intelligent kopparark och remsansbehandlingsenhet
Digitaliserad kontroll och hantering av hela produktionsprocessen realiseras genom MES -systemet, och produkternas dimensionella noggrannhet kan nå ± 0,01 mm.
Kontakta oss idag för ett citat:sales@gneesteel.com
Förpackning och frakt
Gnee erbjuder professionell förpackning för exporterade kopparrör. Först applicerar vi anti - rostolja och plastfilm för att förhindra oxidation. Sedan bandar vi säkert med stålband och lägger till hörnskydd. Slutligen placerar vi rören på träpallar och förstärker dem med järn eller trälådor, vilket säkerställer att de är fukt - bevis och påverkan - resistenta under havstransport, samtidigt som man underlättar lätt belastning och lossning. Alla förpackningar uppfyller exportstandarder.





Kundbesök










Gnee deltog i utställningen





