ASTM B111/ B111M: Standardspecifikation för koppar och koppar - legeringssömlösa kondensorrör och hylsväderbestånd
| Koppar- eller kopparlegerings nr. | Beskrivning |
| C10100 | Syre - gratis elektronisk |
| C10200 | Syre - gratis utan rest deoxidanter |
| C10300 | Syre - gratis, extra låg fosfor |
| C10800 | Syre - gratis, låg fosfor |
| C12000 | Fosforiserad, låg restfosfor |
| C12200 | Fosforiserad, hög restfosfor |
| C14200 | Fosforiserad, arsenisk |
| C19200 | Fosforiserad, 1 % järn |
| C23000 | Röda mässing |
| C28000 | Muntz Metal |
| C44300 | Admiralitetsmetaller, B, C och D |
| C44400 | |
| C44500 | |
| C60800 | Aluminiumbrons |
| C61300 | |
| C61400 | Aluminiumbrons, D |
| C68700 | Aluminium mässing, b |
| C70400 | 95 - 5 koppar-nickel |
| C70600 | 90 - 10 koppar-nickel |
| C70620 | 90 - 10 koppar - nickelsvetsning |
| C71000 | 80 - 20 koppar-nickel |
| C71500 | 70 - 30 koppar-nickel |
| C71520 | 70 - 30 koppar - nickelsvetsning |
| C71640 | Copper - nickel - järn - mangan |
| C72200 |
Fördel:
1⃣ Korrosionsbeständighet: Aluminium mässing är mycket resistent mot korrosion, vilket gör den lämplig för miljöer med exponering för saltvatten, brackvatten eller frätande kemikalier.
2⃣ Termisk konduktivitet: Den har utmärkt värmeledningsförmåga, vilket möjliggör effektiv värmeöverföring i värmeväxlare och kondensatorer.
3⃣ Tryckmotstånd: Aluminiummässingsrör tål högt inre tryck, vilket gör dem lämpliga för användning i rörsystem och tryckkärl.
4⃣ Tillverkningsegenskaper: Denna legering har god formbarhet och kan enkelt tillverkas i önskade former, storlekar och konfigurationer.
5⃣ Biocidala egenskaper: Aluminium mässing har naturliga biocidala egenskaper, vilket hämmar tillväxten av mikroorganismer såsom marin fouling och bakterier.
6⃣ Hållbarhet: Den har god mekanisk styrka och hållbarhet, vilket ger en lång livslängd, även i hårda driftsförhållanden.
Sammantaget kombinerar aluminium mässingsrör (C68700) fördelarna med både aluminium och mässing, vilket erbjuder utmärkt korrosionsmotstånd, värmeledningsförmåga och hållbarhet i olika industriella tillämpningar.




Kopparprodukter som Gnee kan tillhandahålla
| Produktnamn | Kopparrör |
| Standard | ASTM, JIS, DIN, GB, AISI, DIN, EN |
| Material | T1, T2, T3, C21000, C22000, C22600, C23000, C24000, C26000, C26130, C26800, C27000, C27200, C46500, C51000, C52100, C53400, C61300, C61400, C63000, C63800, C65100, C65500, H63, H65, H68, H70, H80, H85, H90, H96. |
| Renhet | 99.9% |
| Teknik | Kallt ritade, heta rullade, kalla rullade och andra. |
| Sidoform | Runda, fyrkantiga, rektangulära, ect |
| Ytterdiameter | 6.35-406mm eller anpassningsbar |
| Tjocklek | 0,5-80 mm eller anpassningsbar |
| Längd | 1-12 m eller anpassningsbar |
| Ytbehandling | Beläggning, oxidation, beläggning, polering, etc. |
| Typ | Sömlös, svetsad |
| Ursprung | Porslin |
| Leveranstid | 7-15 dagar, beroende på situationen och kvantiteten |
| Prisvillkor | Exw, FOB, CIF, CRF, CNF eller andra |
| Lasthamn | Någon hamn i Kina |
| Betalningstid | TT, LC, Cash, PayPal, DP, DA, Western Union eller andra. |
| Ansökan | 1. Byggnadsindustri2. Mekanisk produktion, energiuttag3. Hemapparatindustri, kylindustri, transportindustri, hemdekoration och badrum4. Kommunikationsteknologi, infrastruktur, kommunalt rörledningsnätverk etc. |
| Förpackning | Bunt, PVC -väska, nylonbälte, kabelband, standard exportsjö -paket eller som Reque |
| Bearbetningsservic | Böjning, svetsning, decoiling, stansning, skärning och andra |
| Tolerans | ±1% |
|
Standard |
ASTMB152, B187, B133, B301, B196, B441, B465, Jish3250-2006, |
|
Material |
C10100,C10200,C10300,C10400,C10500,C10700,C10800,C10910,C10920, |
|
Diameter |
3mm ~ 800mm |
|
Längd |
1,0 m 5,8 m, 6 m eller efter behov |
|
Exportera till |
Singapore, Indien, Polen, Indonesien, Ukraina, Spanien, Korea, Thailand, Kanada, USA, |
|
Behållarstorlek |
20ft GP: 5898mm (längd) x2352mm (bredd) x2393mm (hög) |
|
Prisperiod |
Ex - arbete, FOB, CFR, CIF, etc. |
|
Ansökan |
Kopparbar används ofta inom båtbyggnad, krigsindustri, bilindustri och kommunikation |
|
Paket |
Standard Export Seaorthy Package, kostym för alla typer av transport eller efter behov. |
|
Kontakta |
Om du har några frågor kan du kontakta mig. |
|
Produktnamn |
Kopparremsa / kopparband / kopparspol |
|
Form |
remsa, band, band, spole, rull |
|
Standard |
ASTM, ISO, JIS, DIN, GB, EN |
|
Kvalitet |
ASTM: C10100, C10200, C10300, C10400, C10500, C10700, C10800, C10910, C10920, |
|
Moq |
300 kg |
|
Humör |
1/4 hårt, 1/2Hard, full hård, mjuk, etc. |
|
Yta |
Millfinish, polerad, anodisering, borstning, sandblästring, pulverbeläggning osv. |
|
Betalningsvillkor |
T/T, L/C, Western Union, PayPal |
|
Prisvillkor |
CIF, CFR, FOB, CIF, EXW, CNF |
|
Bredd |
0,1-1500 mm eller anpassad |
|
Tjocklek |
0,1-50 mm eller anpassad |
|
Paket |
Standard Export Seaworthy Package eller efter behov. |
|
Leveranstid |
Cirka 7 ~ 10 arbetsdagar efter mottagen insättning |
|
Ansökan |
1) Ytterligare framställning av redskap. |
|
Produktnamn |
Koppartråd |
|
Typ |
Isolerad |
|
Betalningstid |
TT/handelsförsäkring/kreditkort |
|
Leveranstid |
7-30 dagar (beror på mängden) |
|
Fraktvillkor |
FOB CIF DDP EXW |
|
Termisk klass |
130/155/180/200/220 C |
|
Diameter |
0,04 mm-6,0 mm |
|
Emaljerad typ |
Polyester/polyuretan/polyesterimid/polyamid - imide |
|
Ansökan |
Motor Transformer -fläkthögtalare |
|
Konduktörinnehåll |
99% |
Koppar CNC bearbetade delar
|
Produktnamn |
Koppartråd |
|
Typ |
Isolerad |
|
Betalningstid |
TT/handelsförsäkring/kreditkort |
|
Leveranstid |
7-30 dagar (beror på mängden) |
|
Fraktvillkor |
FOB CIF DDP EXW |
|
Termisk klass |
130/155/180/200/220 C |
|
Diameter |
0,04 mm-6,0 mm |
|
Emaljerad typ |
Polyester/polyuretan/polyesterimid/polyamid - imide |
|
Ansökan |
Motor Transformer -fläkthögtalare |
|
Konduktörinnehåll |
99% |

Om oss
Grundades 2008 och specialiserar oss på att exportera premium kopparprodukter. Våra tillverkning utnyttjar kontinuerliga gjutlinjer och precisionsteckningsmaskiner. Rigorös kvalitetskontroll, inklusive Eddy Current Testing och spektrometeranalys, garanterar överlägsen prestanda för våra kopparrör och spolar för globala applikationer.
Om du behöver hjälp, vänligen kontakta oss omedelbart!
E -postadress:sales@gneemetal.com
Kvadratmeter byggda
Företagsanställda
Samarbetspartner
Års erfarenhet




