ASTM B111 ASME SB 111 C44300Admiralty mässing är idealisk för värmeväxlarrör. Normalt görs för att uppfylla konstruktionskraven hittar du denna legering som ofta används i olje- och gasapplikationer som också kräver dess icke -frätande egenskaper. C44300 och C68700 har god korrosionsbeständighet. C44300 admiralitet mässing sömlösa rör draghållfasthet minimum i 310MPa, utbyte av minsta minimum i 105MPa.
| LAND | STANDARD | NAMN |
| Astm | ASTM B111 | Koppar och koppar - legeringssömlösa kondensorrör och hylsa lager |
| Gb/t | GB/T8890 | Sömlös kopparlegeringsvärmeväxlare rör |
| Bs | BS2871 | Koppar- och kopparlegeringar |
| Jis | Jis H3300 | Koppar- och kopparlegering - Sömlösa rör och rör |
| DÅN | Din1785 | Smidda koppar- och kopparlegeringsrör för kondensatorer och värmeväxlare |
ASTM B111 / ASME SB 111 C44300 Admiralty Brass Chemical Composition
| Element | Sammansättning, % |
| Cu, inkl. Ag | 70.0-73.0 |
| Sn | 0.9-1.2 |
| Al | – |
| Ni, inkl. Co | |
| Pb | 0,06 max |
| Fe | 0,07 max |
| Zn | Balans |
| Mn | – |
| Som | 0.02-0.06 |
| Sb | – |
| P | – |
| Cr | – |
| Andra namngivna element | – |
ASTM B111 / ASME SB 111 C44300 Admiralty Brass Mechanical Properties
| Egenskaper | Mått |
| Avkastningsstyrka | 105 MPa |
| Smältpunkt | 899 ~ 938 grad |
| Dragstyrka | 310 MPA |
| Termisk konduktivitet | 109 w/m - k @ 20,0 grad |
| Densitet | 8,53 g/cc |
| Värmekapacitet | 0,09 kal/g - examen @ 20ºC |
| CTE -linjär styrka | 20.2 10-6/ grad @ 20.0 - 300 grad |
ASTM B111 / ASME SB 111 C44300 Admiralty Brass Physical Properties
| Koppar- eller kopparlegerings nr. | Smältpunkt | Densitet | Koefficienter för linjär termisk expansion | Specifik värmekapacitet | Termisk konduktivitet | |||||
| grad | grad f | lb/in3 | g/cm3 | 1 × 10-6/ grad @ 20,0-30,0 grad | 1 × 10-6/ grad F @ 70,0-570 grader F | cal/g - examen, 20 grad | Btu/lb - examen f @ 70 grad f | W/m - k, 20 grad | BTU/ft2/ft/h/grad f @ 70 grader f | |
| C44300 | 2140 – 2260 | 2010-2100 | 0.308 | 8.53 | 16.2 | 9 | 0.09 | 0.09 | 29 | |




Ansökan:
Förångarslang
Värmeväxlare slang
Kondensorrörsplattor
Destillatorrör
Oljebrunnspumpfoder
Överdröjning
Bourdonrör
Kondensorrör
SB111 C44300 Material har följande fördelar:
Hållbarhet - Strukturen och den kemiska sammansättningen av en SB111 C44300 gör den hållbar. Produkterna kan pågå i upp till tio år, beroende på var du använder den och användningsfrekvensen.
Kostnad - Effektiv - det totala värdet av att installera, fungera och underhålla produkter från detta material är relativt lågt. Du får därför kvalitet genom att välja detta material för att tillverka dina produkter.
Mångsidig användning - Du kan tillverka olika produkter med detta material. Till exempel kan du göra rör och rör för en mängd olika användningar.
Testa:
Tester
Intergranulär korrosionstest
Kemisk analys
Hårdhetstest
Kopparprodukter som Gnee kan tillhandahålla
| Produktnamn | Kopparrör |
| Standard | ASTM, JIS, DIN, GB, AISI, DIN, EN |
| Material | T1, T2, T3, C21000, C22000, C22600, C23000, C24000, C26000, C26130, C26800, C27000, C27200, C46500, C51000, C52100, C53400, C61300, C61400, C63000, C63800, C65100, C65500, H63, H65, H68, H70, H80, H85, H90, H96. |
| Renhet | 99.9% |
| Teknik | Kallt ritad, varm rullad, kall rullad och andra. |
| Sidoform | Runda, fyrkantiga, rektangulära, ect |
| Ytterdiameter | 6.35-406mm eller anpassningsbar |
| Tjocklek | 0,5-80 mm eller anpassningsbar |
| Längd | 1-12 m eller anpassningsbar |
| Ytbehandling | Beläggning, oxidation, beläggning, polering, etc. |
| Typ | Sömlös, svetsad |
| Ursprung | Porslin |
| Leveranstid | 7-15 dagar, beroende på situationen och kvantiteten |
| Prisvillkor | Exw, FOB, CIF, CRF, CNF eller andra |
| Lasthamn | Någon hamn i Kina |
| Betalningstid | TT, LC, Cash, PayPal, DP, DA, Western Union eller andra. |
| Ansökan | 1. Byggnadsindustri2. Mekanisk produktion, energiuttag3. Hemapparatindustri, kylindustri, transportindustri, hemdekoration och badrum4. Kommunikationsteknologi, infrastruktur, kommunalt rörledningsnätverk etc. |
| Förpackning | Bunt, PVC -väska, nylonbälte, kabelband, standard exportade sjövärdpaket eller som reque |
| Bearbetningsservic | Böjning, svetsning, decoiling, stansning, skärning och andra |
| Tolerans | ±1% |
|
Standard |
ASTMB152, B187, B133, B301, B196, B441, B465, Jish3250-2006, |
|
Material |
C10100,C10200,C10300,C10400,C10500,C10700,C10800,C10910,C10920, |
|
Diameter |
3mm ~ 800mm |
|
Längd |
1,0 m 5,8 m, 6 m eller efter behov |
|
Exportera till |
Singapore, Indien, Polen, Indonesien, Ukraina, Spanien, Korea, Thailand, Kanada, USA, |
|
Behållarstorlek |
20ft GP: 5898mm (längd) x2352mm (bredd) x2393mm (hög) |
|
Prisperiod |
Ex - arbete, FOB, CFR, CIF, etc. |
|
Ansökan |
Kopparbar används ofta inom båtbyggnad, krigsindustri, bilindustri och kommunikation |
|
Paket |
Standard Export Seaorthy Package, kostym för alla typer av transport eller efter behov. |
|
Kontakta |
Om du har några frågor kan du kontakta mig. |
|
Produktnamn |
Kopparremsa / kopparband / kopparspol |
|
Form |
remsa, band, band, spole, roll |
|
Standard |
ASTM, ISO, JIS, DIN, GB, EN |
|
Kvalitet |
ASTM: C10100, C10200, C10300, C10400, C10500, C10700, C10800, C10910, C10920, |
|
Moq |
300 kg |
|
Humör |
1/4 hårt, 1/2Hard, full hård, mjuk, etc. |
|
Yta |
Millfinish, polerad, anodisering, borstning, sandblästring, pulverbeläggning osv. |
|
Betalningsvillkor |
T/T, L/C, Western Union, PayPal |
|
Prisvillkor |
CIF, CFR, FOB, CIF, EXW, CNF |
|
Bredd |
0,1-1500 mm eller anpassad |
|
Tjocklek |
0,1-50 mm eller anpassad |
|
Paket |
Standard Export Seaworthy Package eller efter behov. |
|
Leveranstid |
Cirka 7 ~ 10 arbetsdagar efter mottagen insättning |
|
Ansökan |
1) Ytterligare framställning av redskap. |
|
Produktnamn |
Koppartråd |
|
Typ |
Isolerad |
|
Betalningstid |
TT/handelsförsäkring/kreditkort |
|
Leveranstid |
7-30 dagar (beror på mängden) |
|
Fraktvillkor |
FOB CIF DDP EXW |
|
Termisk klass |
130/155/180/200/220 C |
|
Diameter |
0,04 mm-6,0 mm |
|
Emaljerad typ |
Polyester/polyuretan/polyesterimid/polyamid - imide |
|
Ansökan |
Motor Transformer -fläkthögtalare |
|
Konduktörinnehåll |
99% |
Koppar CNC bearbetade delar
|
Produktnamn |
Koppartråd |
|
Typ |
Isolerad |
|
Betalningstid |
TT/handelsförsäkring/kreditkort |
|
Leveranstid |
7-30 dagar (beror på mängden) |
|
Fraktvillkor |
FOB CIF DDP EXW |
|
Termisk klass |
130/155/180/200/220 C |
|
Diameter |
0,04 mm-6,0 mm |
|
Emaljerad typ |
Polyester/polyuretan/polyesterimid/polyamid - imide |
|
Ansökan |
Motor Transformer -fläkthögtalare |
|
Konduktörinnehåll |
99% |

Om oss
Grundades 2008 och specialiserar oss på att exportera premium kopparprodukter. Våra tillverkning utnyttjar kontinuerliga gjutlinjer och precisionsteckningsmaskiner. Rigorös kvalitetskontroll, inklusive Eddy Current Testing och spektrometeranalys, garanterar överlägsen prestanda för våra kopparrör och spolar för globala applikationer.
Om du behöver hjälp, vänligen kontakta oss omedelbart!
E -postadress:sales@gneemetal.com
Kvadratmeter byggda
Företagsanställda
Samarbetspartner
Års erfarenhet




