Kopparnickel C70600är också känd som Copper Nickel 90/10 eftersom den består av 10% nickel eller ASTM B111 och ASME SB111. C70600 är känd för sin måttliga styrka, svetsbarhet och formbarhet. Införandet av kontrollerade mängder järn och mangan ger också 90/10 -legeringen ett extraordinärt motstånd mot allmän korrosion och stresssprickor, samt till erosion och impingement på grund av turbulent vatten som innehåller luftbubblor och slam som flyter med höga hastigheter.
C70600 Copper Nickel Applications • Desaltination
Undervattensslang
Utbytare
Marina hårdvara
Lista över standard C70600 -storlekar
Rund bar: ¼ "dia. Genom 10"
Ark: .065 ", .125"
Platta: 3/16 "tjock till 3"
Röret: kondensorröret
Rör: ¼ "Standard (SCH 40) till 10"
¼ "extra tung (sch 80) till 4"
½ "Klass 200 mil - T-16420 K till 10"
Beslag: Klass 200, SCH 40, SCH 80, Butt - Svetsbeslag
Gängad och uttag - Svetsbeslag, 3000#/6000#
C 96200 400# Socket - Svetsbeslag
Flänsar: slip - på, gängad, blind, svets - nackflänsar
90/10 tillverkningsegenskaper
|
Sammanfogningsteknik |
Lämplighet |
|---|---|
| Lödning | Utmärkt |
| Lödning | Utmärkt |
| Oxyacetylensvetsning | Rättvis |
| Gasskyddad bågsvetsning | Utmärkt |
| Belagd metallbågsvetsning | Bra |
| Spotsvets | Bra |
| Sömsvets | Bra |
| Rumpa svets | Utmärkt |
| Kapacitet för att vara kallt arbetat | Bra |
| Kapacitet för att vara het bildad | Bra |
| Bearbetningsgrad | 20 |
Kemisk sammansättning
|
|
Cu(1) |
Fe |
Pb |
Mn |
You(2) |
Zn |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Min./max. | Rem. | 1.0-1.8 | 0.05 | 1.0 | 9.0-11.0 | 1.0 |
| Nominell | 88.6 | 1.4 | - | - | 10.0 | - |
Kopparegenskaper - nickelrör
Legering C70600 tillförs normalt som ritningslang i det glödgade tillståndet. Kombinationen av styrka och god duktilitet ger utmärkt formbarhet.
Eftersom koppar - nickel är mjukare än stål, fruktades det först att fretting kan vara ett problem. Erfarenheten har visat att detta inte är fallet.
Korrosionsmotstånd
Under många år före appliceringen som bromsrör hade legering C70600 använts i fartyg, kraftstationskondensatorer och hydrauliska linjer på tankfartyg och hade visat utmärkt motstånd mot saltlösning. Tidiga tester avslöjade att koppar - nickel har nästan samma motstånd mot sprängtryck som stål. Vid testning minskar emellertid, när den utsätts för saltspray under 180 dagar, stålstyrkan avsevärt. Kopparlegeringen förblir konsekvent resistent.




Kopparprodukter som Gnee kan tillhandahålla
| Produktnamn | Kopparrör |
| Standard | ASTM, JIS, DIN, GB, AISI, DIN, EN |
| Material | T1, T2, T3, C21000, C22000, C22600, C23000, C24000, C26000, C26130, C26800, C27000, C27200, C46500, C51000, C52100, C53400, C61300, C61400, C63000, C63800, C65100, C65500, H63, H65, H68, H70, H80, H85, H90, H96. |
| Renhet | 99.9% |
| Teknik | Kallt ritade, heta rullade, kalla rullade och andra. |
| Sidoform | Runda, fyrkantiga, rektangulära, ect |
| Ytterdiameter | 6.35-406mm eller anpassningsbar |
| Tjocklek | 0,5-80 mm eller anpassningsbar |
| Längd | 1-12 m eller anpassningsbar |
| Ytbehandling | Beläggning, oxidation, beläggning, polering, etc. |
| Typ | Sömlös, svetsad |
| Ursprung | Porslin |
| Leveranstid | 7-15 dagar, beroende på situationen och kvantiteten |
| Prisvillkor | Exw, FOB, CIF, CRF, CNF eller andra |
| Lasthamn | Någon hamn i Kina |
| Betalningstid | TT, LC, Cash, PayPal, DP, DA, Western Union eller andra. |
| Ansökan | 1. Byggnadsindustri2. Mekanisk produktion, energiuttag3. Hemapparatindustri, kylindustri, transportindustri, hemdekoration och badrum4. Kommunikationsteknologi, infrastruktur, kommunalt rörledningsnätverk etc. |
| Förpackning | Bunt, PVC -väska, nylonbälte, kabelband, standard exportsjö -paket eller som Reque |
| Bearbetningsservic | Böjning, svetsning, decoiling, stansning, skärning och andra |
| Tolerans | ±1% |
|
Standard |
ASTMB152, B187, B133, B301, B196, B441, B465, Jish3250-2006, |
|
Material |
C10100,C10200,C10300,C10400,C10500,C10700,C10800,C10910,C10920, |
|
Diameter |
3mm ~ 800mm |
|
Längd |
1,0 m 5,8 m, 6 m eller efter behov |
|
Exportera till |
Singapore, Indien, Polen, Indonesien, Ukraina, Spanien, Korea, Thailand, Kanada, USA, |
|
Behållarstorlek |
20ft GP: 5898mm (längd) x2352mm (bredd) x2393mm (hög) |
|
Prisperiod |
Ex - arbete, FOB, CFR, CIF, etc. |
|
Ansökan |
Kopparbar används ofta inom båtbyggnad, krigsindustri, bilindustri och kommunikation |
|
Paket |
Standard Export Seaorthy Package, kostym för alla typer av transport eller efter behov. |
|
Kontakta |
Om du har några frågor kan du kontakta mig. |
|
Produktnamn |
Kopparremsa / kopparband / kopparspol |
|
Form |
remsa, band, band, spole, roll |
|
Standard |
ASTM, ISO, JIS, DIN, GB, EN |
|
Kvalitet |
ASTM: C10100, C10200, C10300, C10400, C10500, C10700, C10800, C10910, C10920, |
|
Moq |
300 kg |
|
Humör |
1/4 hårt, 1/2Hard, full hård, mjuk, etc. |
|
Yta |
Millfinish, polerad, anodisering, borstning, sandblästring, pulverbeläggning osv. |
|
Betalningsvillkor |
T/T, L/C, Western Union, PayPal |
|
Prisvillkor |
CIF, CFR, FOB, CIF, EXW, CNF |
|
Bredd |
0,1-1500 mm eller anpassad |
|
Tjocklek |
0,1-50 mm eller anpassad |
|
Paket |
Standard Export Seaworthy Package eller efter behov. |
|
Leveranstid |
Cirka 7 ~ 10 arbetsdagar efter mottagen insättning |
|
Ansökan |
1) Ytterligare framställning av redskap. |
|
Produktnamn |
Koppartråd |
|
Typ |
Isolerad |
|
Betalningstid |
TT/handelsförsäkring/kreditkort |
|
Leveranstid |
7-30 dagar (beror på mängden) |
|
Fraktvillkor |
FOB CIF DDP EXW |
|
Termisk klass |
130/155/180/200/220 C |
|
Diameter |
0,04 mm-6,0 mm |
|
Emaljerad typ |
Polyester/polyuretan/polyesterimid/polyamid - imide |
|
Ansökan |
Motor Transformer -fläkthögtalare |
|
Konduktörinnehåll |
99% |
Koppar CNC bearbetade delar
|
Produktnamn |
Koppartråd |
|
Typ |
Isolerad |
|
Betalningstid |
TT/handelsförsäkring/kreditkort |
|
Leveranstid |
7-30 dagar (beror på mängden) |
|
Fraktvillkor |
FOB CIF DDP EXW |
|
Termisk klass |
130/155/180/200/220 C |
|
Diameter |
0,04 mm-6,0 mm |
|
Emaljerad typ |
Polyester/polyuretan/polyesterimid/polyamid - imide |
|
Ansökan |
Motor Transformer -fläkthögtalare |
|
Konduktörinnehåll |
99% |

Om oss
Grundades 2008 och specialiserar oss på att exportera premium kopparprodukter. Våra tillverkning utnyttjar kontinuerliga gjutlinjer och precisionsteckningsmaskiner. Rigorös kvalitetskontroll, inklusive Eddy Current Testing och spektrometeranalys, garanterar överlägsen prestanda för våra kopparrör och spolar för globala applikationer.
Om du behöver hjälp, vänligen kontakta oss omedelbart!
E -postadress:sales@gneemetal.com
Kvadratmeter byggda
Företagsanställda
Samarbetspartner
Års erfarenhet




