C12200 har liknande korrosionsbeständighet mot C11000. Det ger utmärkt motstånd mot väderbildning och mycket bra motstånd mot många kemikalier. Det används ofta specifikt för korrosionsbeständighet. Det är lämpligt för användning med de flesta vatten och kan användas under jord eftersom det motstår markkorrosion. Den motstår icke - oxiderande mineral- och organiska syror, kaustiska lösningar och saltlösningar.
Specifikationer
| Kvalitet | Usa | U.K | Tyskland | Japan |
| Kina BG | Astm | Bs | DÅN | Jis h |
| T 2 | C11000 | C101 / C102 | E - cu58 | C1100 |
| Tp 2 | C12200 | C106 | Sf - cu | C1220 |
| Typ av produkt | Betyg | Tekniska krav enligt |
| Kopparrör/ rör | UNS C12200 | ASTM B111, ASME SB111 ASTM B135, ASME SB135 ASTM B251, ASME SB251 BS EN 1057 eller närmare |
| Malrör/rör | UNS C23000, Uns C 26200 ... UNS C44300, Uns C 68700 ... |
|
| Cupronickelrör/rör | UNS C70600, UNS C71500 Uns c71640 |
Kemiska kompositioner
| Element | ||
| Cu | P | |
| Min (%) | 99.9 | 0.015 |
| Max (%) | - | 0.04 |
Mekaniska egenskaper
| Form | Humör | Temperaturkod | Draghållfasthet (KSI) | YS-0,5% ext (KSI) | Töjning (%) | Rockwell B -skala | Rockwell F -skala | Rockwell 30t skala | Skjuvhållfasthet (KSI) | Trötthetsstyrka (KSI) | Sektionsstorlek (i) | Kallt arbete (%) |
| Platta produkter | 1/2 hårt | H02 | 42 typ | 14 typ | 40 typ | 84 typ | 50 typ | 26 typ | 13 typ | 0.04 | ||
| 1/4 hårt | H01 | 38 typ | 30 typ | 35 typ | 25 typ | 70 typ | 25 typ | 0.25 | ||||
| 1/4 hårt | H01 | 38 typ | 30 typ | 25 typ | 25 typ | 70 typ | 36 typ | 25 typ | 0.04 | |||
| 1/8 hårt | H00 | 36 typ | 28 typ | 30 typ | 10 typ | 60 typ | 25 typ | 25 typ | 0.04 | |||
| 1/8 hårt | H00 | 36 typ | 28 typ | 40 typ | 10 typ | 60 typ | 25 typ | 0.25 | ||||
| Så varmt rullat | M20 | 32 typ | 10 typ | 50 typ | 40 typ | 22 typ | 0.25 | |||||
| Så varmt rullat | M20 | 34 typ | 10 typ | 45 typ | 45 typ | 23 typ | 0.04 | |||||
| Extra vår | H10 | 57 typ | 53 typ | 4 typ | 62 typ | 95 typ | 64 typ | 29 typ | 0.04 | |||
| Hård | H04 | 50 typ | 45 typ | 6 typ | 50 typ | 90 typ | 57 typ | 28 typ | 13 typ | 0.04 | ||
| Hård | H04 | 45 typ | 40 typ | 20 typ | 45 typ | 85 typ | 26 typ | 1 | ||||
| Hård | H04 | 50 typ | 45 typ | 12 typ | 50 typ | 90 typ | 28 typ | 0.25 | ||||
| Nominell kornstorlek 0,025 mm | OS025 | 34 typ | 11 typ | 45 typ | 45 typ | 23 typ | 11 typ | 0.04 | ||||
| Nominell kornstorlek 0,050 mm | OS050 | 32 typ | 10 typ | 50 typ | 40 typ | 22 typ | 0.25 | |||||
| Nominell kornstorlek 0,050 mm | OS050 | 32 typ | 10 typ | 45 typ | 40 typ | 22 typ | 0.04 | |||||
| Fjädra | H08 | 55 typ | 50 typ | 4 typ | 60 typ | 94 typ | 63 typ | 29 typ | 14 typ | 0.04 | ||
| Rör | Hård | H04 | 50 typ | 10 typ | 50 typ | 90 typ | 28 typ | 30 | ||||
| Rör | Hårddragen | H80 | 55 typ | 8 typ | 60 typ | 95 typ | 63 typ | 29 typ | 19 typ | 0.065 | 40 | |
| Lätt ritad, lätt kall rullad | H55 | 40 typ | 32 typ | 25 typ | 35 typ | 77 typ | 45 typ | 26 typ | 14 typ | 0.065 | 15 | |
| Nominell kornstorlek 0,025 mm | OS025 | 34 typ | 11 typ | 45 typ | 45 typ | 23 typ | 0.065 | |||||
| Nominell kornstorlek 0,050 mm | OS050 | 32 typ | 10 typ | 45 typ | 40 typ | 22 typ | 11 typ | 0.065 |
Ansökningar
1. Luftkonditionering och kylning.
2. Gas, värmare och oljebrännare.
3. VVS -rör och ångrör.
4. Bryggeri och destillerirör.
5. Bensin-, hydraul- och oljeledningar.
6. roterande band.




Kopparprodukter som Gnee kan tillhandahålla
| Produktnamn | Kopparrör |
| Standard | ASTM, JIS, DIN, GB, AISI, DIN, EN |
| Material | T1, T2, T3, C21000, C22000, C22600, C23000, C24000, C26000, C26130, C26800, C27000, C27200, C46500, C51000, C52100, C53400, C61300, C61400, C63000, C63800, C65100, C65500, H63, H65, H68, H70, H80, H85, H90, H96. |
| Renhet | 99.9% |
| Teknik | Kallt ritade, heta rullade, kalla rullade och andra. |
| Sidoform | Runda, fyrkantiga, rektangulära, ect |
| Ytterdiameter | 6.35-406mm eller anpassningsbar |
| Tjocklek | 0,5-80 mm eller anpassningsbar |
| Längd | 1-12 m eller anpassningsbar |
| Ytbehandling | Beläggning, oxidation, beläggning, polering, etc. |
| Typ | Sömlös, svetsad |
| Ursprung | Porslin |
| Leveranstid | 7-15 dagar, beroende på situationen och kvantiteten |
| Prisvillkor | Exw, FOB, CIF, CRF, CNF eller andra |
| Lasthamn | Någon hamn i Kina |
| Betalningstid | TT, LC, Cash, PayPal, DP, DA, Western Union eller andra. |
| Ansökan | 1. Byggnadsindustri2. Mekanisk produktion, energiuttag3. Hemapparatindustri, kylindustri, transportindustri, hemdekoration och badrum4. Kommunikationsteknologi, infrastruktur, kommunalt rörledningsnätverk etc. |
| Förpackning | Bunt, PVC -väska, nylonbälte, kabelband, standard exportsjö -paket eller som Reque |
| Bearbetningsservic | Böjning, svetsning, decoiling, stansning, skärning och andra |
| Tolerans | ±1% |
|
Standard |
ASTMB152, B187, B133, B301, B196, B441, B465, Jish3250-2006, |
|
Material |
C10100,C10200,C10300,C10400,C10500,C10700,C10800,C10910,C10920, |
|
Diameter |
3mm ~ 800mm |
|
Längd |
1,0 m 5,8 m, 6 m eller efter behov |
|
Exportera till |
Singapore, Indien, Polen, Indonesien, Ukraina, Spanien, Korea, Thailand, Kanada, USA, |
|
Behållarstorlek |
20ft GP: 5898mm (längd) x2352mm (bredd) x2393mm (hög) |
|
Prisperiod |
Ex - arbete, FOB, CFR, CIF, etc. |
|
Ansökan |
Kopparbar används ofta inom båtbyggnad, krigsindustri, bilindustri och kommunikation |
|
Paket |
Standard Export Seaorthy Package, kostym för alla typer av transport eller efter behov. |
|
Kontakta |
Om du har några frågor kan du kontakta mig. |
|
Produktnamn |
Kopparremsa / kopparband / kopparspol |
|
Form |
remsa, band, band, spole, roll |
|
Standard |
ASTM, ISO, JIS, DIN, GB, EN |
|
Kvalitet |
ASTM: C10100, C10200, C10300, C10400, C10500, C10700, C10800, C10910, C10920, |
|
Moq |
300 kg |
|
Humör |
1/4 hårt, 1/2Hard, full hård, mjuk, etc. |
|
Yta |
Millfinish, polerad, anodisering, borstning, sandblästring, pulverbeläggning osv. |
|
Betalningsvillkor |
T/T, L/C, Western Union, PayPal |
|
Prisvillkor |
CIF, CFR, FOB, CIF, EXW, CNF |
|
Bredd |
0,1-1500 mm eller anpassad |
|
Tjocklek |
0,1-50 mm eller anpassad |
|
Paket |
Standard Export Seaworthy Package eller efter behov. |
|
Leveranstid |
Cirka 7 ~ 10 arbetsdagar efter mottagen insättning |
|
Ansökan |
1) Ytterligare framställning av redskap. |
|
Produktnamn |
Koppartråd |
|
Typ |
Isolerad |
|
Betalningstid |
TT/handelsförsäkring/kreditkort |
|
Leveranstid |
7-30 dagar (beror på mängden) |
|
Fraktvillkor |
FOB CIF DDP EXW |
|
Termisk klass |
130/155/180/200/220 C |
|
Diameter |
0,04 mm-6,0 mm |
|
Emaljerad typ |
Polyester/polyuretan/polyesterimid/polyamid - imide |
|
Ansökan |
Motor Transformer -fläkthögtalare |
|
Konduktörinnehåll |
99% |
Koppar CNC bearbetade delar
|
Produktnamn |
Koppartråd |
|
Typ |
Isolerad |
|
Betalningstid |
TT/handelsförsäkring/kreditkort |
|
Leveranstid |
7-30 dagar (beror på mängden) |
|
Fraktvillkor |
FOB CIF DDP EXW |
|
Termisk klass |
130/155/180/200/220 C |
|
Diameter |
0,04 mm-6,0 mm |
|
Emaljerad typ |
Polyester/polyuretan/polyesterimid/polyamid - imide |
|
Ansökan |
Motor Transformer -fläkthögtalare |
|
Konduktörinnehåll |
99% |

Om oss
Grundades 2008 och specialiserar oss på att exportera premium kopparprodukter. Våra tillverkning utnyttjar kontinuerliga gjutlinjer och precisionsteckningsmaskiner. Rigorös kvalitetskontroll, inklusive Eddy Current Testing och spektrometeranalys, garanterar överlägsen prestanda för våra kopparrör och spolar för globala applikationer.
Om du behöver hjälp, vänligen kontakta oss omedelbart!
E -postadress:sales@gneemetal.com
Kvadratmeter byggda
Företagsanställda
Samarbetspartner
Års erfarenhet




